Elektryczny pojazd powstaje w Katedrze Pojazdów Samochodowych Wydziału Mechanicznego UTH Radom

Elektromobilność to technologia przyszłości i próba odpowiedzi na nasze kłopoty komunikacyjne i problem smogu w miastach. Czy więcej w niej zalet, czy wad? Odpowiedź na to pytanie poznamy za sprawą studentów Wydziału Mechanicznego zrzeszonych w Studenckim Kole Naukowym „Turbodoładowani”, działającym przy Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznym w Radomiu.  Wszystko za sprawą budowanego pojazdu elektrycznego w ramach projektu „Demonstrator lekkiego pojazdu z napędem elektrycznym wraz z modułowym systemem badań trakcyjnych”.

Elektryczny pojazd powstaje w Katedrze Pojazdów Samochodowych Wydziału Mechanicznego UTH.

Zgodnie z projektem czterokołowiec będzie wyposażony w dwa miejsca siedzące oraz niewielki bagażnik. Na dachu będą panele fotowoltaiczne o łącznej mocy maksymalnej około 250 W. Panele będą zmieniać kąt nachylenia, aby lepiej wykorzystać energię słoneczną. Z tyłu pojazdu zamieszczone będą dwa silniki elektryczne o łącznej mocy maksymalnej 2 Kw. Całość będzie zasilana z czterech akumulatorów 12 V połączonych szeregowo. Napięcie systemowe to 48 V. Pneumatyczne zawieszenie kół poprawi komfort jazdy. Całość zostanie wyposażona w zrobotyzowany system sterowania kierownicą.

Elektryczny pojazd jest finansowany ze środków MEiN.

Prezentacja auta odbędzie się w maju na terenie Katedry Pojazdów Samochodowych w obecności  międzynarodowego zespołu studentów, nauczycieli i przedsiębiorców realizujących europejski projekt dotyczący elektromobilności pn. Edrivetour (link: https://edrivetour.eu/).

UTH Radom jest partnerem unikalnego w skali EU projektu, finansowanego bezpośrednio przez odpowiednią agencję wykonawczą Komisji Europejskiej, dotyczącego kształcenia inżynierów na potrzeby szeroko rozumianej elektromobilności.

Aktualny przebieg prac nad pojazdem elektrycznym: https://youtu.be/jrrtomNO0dQ